кудлаєнко

Сергей Кудлаенко

Полномочия по распоряжению землями должны быть переданы объединенным территориальным общинам

Недавно, в Комитете Верховной Рады по государственному строительству, региональному развитию и местному самоуправлению прошло широкое обсуждение процесса объединения территориальных общин. Дискуссия состоялась при участии представителей Кабинета Министров и экспертов по децентрализации.

Заместитель председателя Комитета, народный депутат фракции Партии «Блок Петра Порошенко» Сергей Кудлаенко прокомментировал актуальные вопросы реформы местного самоуправления.

DSC_3558

- Сьогодні хочу  нагадати громаді про поступ  реформи з територіальної організації влади в країні. Так, нам потрібно  змінювати систему освіти, соціального  і медичного забезпечення, енергоефективності,  долати корупцію, але децентралізація – є базовою реформою демократичних змін. Чому? Тому, що передбачає втілити в реальне життя  головні засади народовладдя, а це  означає — повноваження з центру на місця і контроль влади суспільством.  Це вікова практика демократичного світу і саме тому  цю реформу найпотужніше підтримують в ЄС.

Ми зробили перші кроки у бік децентралізації, в цілому – це фінанси, що залишаються в більших обсягах на місцях, частина повноважень  у сфері  адміністративних послуг передана органам місцевого самоврядування, але  маємо рухатись далі.

DSC_3564

Основне завдання  сучасного етапу реформи місцевого самоврядування полягає в створенні  економічно спроможних територіальних громад, адже великі міста отримали фінансовий ресурс і районні центри та села навколо них повинні об’єднуватись  заради забезпечення  якісних  послуг для населення  та ефективного господарювання.  Це не так просто всюди зробити,  з огляду на нерівномірний економічний стан  територій та окремі чинники вже існуючих повноважень між органами влади на місцях – районні ради, районні адміністрації, сільради, ради ОТГ і т.д. та взаємозв’язки між ними.

В  Комітеті Верховної Ради з державного будівництва, регіональної політики та місцевого самоврядування  ми обговорили разом із представниками Уряду нагальні питання  децентралізації.  Останнім часом  гостро постає проблема розподілу повноважень та дублювання їх різними органами влади на місцях. Віце-прем’єр-міністр регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ  Геннадій Зубко зазначив про декілька варіантів вирішення проблеми, серед яких зміна територіального поділу районного рівня, ліквідація адміністративних одиниць, укрупнення та інші.  Варто погодитись із  пропозиціями  ліквідації районів, де  всі територіальні громади об’єдналися, а також заслуговує на увагу  питання зміни адміністративно-територіального устрою по всій країні. Це забезпечить економію бюджетих  коштів та полегшить поступ супутніх реформ, в тому числі і в освіті та медицині. Місцеві бюджети отримують нові повноваження, відтак – кожна копійка на місцях має бути збережена та використана на користь громади.

DSC_3529

Хочу  нагадати, що в Україні вже створено 614 ОТГ, з яких у 209-ти незабаром пройдуть перші вибори.  В окремих областях створено більше територіальних громад, в інших – менше, але в будь-якому разі,  повноваження з розпорядження землями мають бути передані  об’єднаним громадам. Справа в тому, що кошти від оренди землі на сільських територіях  – це перші і основні надходженнядо бюджетів ОТГ. Об’єднані громади  не можуть планувати та ефективно господарювати без повноважень по земельних ресурсах і,  особливо гостро це питання постало для тих, які об’єдналися  в межах кількох районів,  наприклад  на Вінниччині — це Лука-Мелешківська, Краснопільська, Росошанська, Гніванська ОТГ.Такі громади мають велику кількість неузгодженостей по юрисдикції органів місцевої  влади, визначенню власності комунальних об’єктів  та земельних питаннях.

Разом з колегами ми підготували законопроект №4773, який надає таке право громадам, залишається його врешті-решт поставити на голосування, адже кілька місяців нормативно-правовий акт чекає на розгляд в порядку денному засідань парламенту через розгляд більш важливих питань…, але ми його приймемо.

З досвіду роботи в Комітеті, експертних обговорень, спілкування з громадами та численних зустрічей  з колегами з розвинених країн ЄС, можу сказати, що децентралізація  дає величезні можливості для розвитку територій, але потрібно пам’ятати про дві речі, що визначають довіру людей до задекларованих цілей:  добровільність процесу  і системність змін. Там, де є визначені  адміністративні межі, чіткі повноваження,  стратегічне планування,  розвиток інвестиційної привабливості  та  кваліфіковані управлінські  кадри, територіальні громади будуть не тільки об’єднуватись, а й досягати успіху.

   

custom essay writing service writing college essays custom essay service buy an essay research paper writer buy an essay college paper write my paper for me cheap essay writing case study help do my essay buy research papers writing a case study college essay writer essay writer help professional writing college essay writers