герасимов

Артур Герасимов: Росія готує провокацію в ОБСЄ – в її делегацію включено представника Криму

Мало кому відомий раніше Артур Герасимов прославився тим, що очолив пропрезидентську силу на Донбасі, представляв там Порошенко на виборах президента і провів у Раду від «Блоку Порошенко» одного кандидата з традиційно «біло-блакитної» Донецької області. Мало того – після виборів до президентської сили приєдналися кілька самовисуванців з Донбасу. Сам давній знайомий Петра Олексійовича отримав прохідне місце в списку БПП і нещодавно очолив українську делегацію в Парламентській асамблеї ОБСЄ.
Герасимов розповів «Главкому», як делегація буде протистояти Росії, чим корисним займається нещодавно створене Міністерство інформації і чому донецький бізнес хоче повернутися в Україну.

«Довіри до Москви практично не залишилося»

Як так сталося, що саме вас призначили головою української делегації в Парламентській асамблеї ОБСЄ?

Останніми днями сталося кілька досить серйозних подій у сфері міжнародної активності парламенту. Організовувалися групи дружби з парламентами інших країн (наприклад, Польщі, Австрії, США, Катару та інших). Також відбулося засідання Комітету з міжнародних справ, на якому була затверджена делегація українських парламентарів у Парламентській асамблеї ОБСЄ. Наступного дня відбулося перше засідання нашої делегації, на якому мене було обрано головою делегації, а заступником голови – Олександра Присяжнюка з «Народного фронту».

Вважаю, що активність в ПА ОБСЄ – один з найважливіших елементів в нашій дипломатичній стратегії на найближчі кілька місяців. Вже в кінці лютого в Австрії відбудеться зимова сесія Парламентської асамблеї ОБСЄ. Після поразки в ПАРЄ Росія зараз всі свої зусилля переорієнтовувала на те, щоб відігратися у Відні, де зберуться парламентарії з 56 країн. Ми ж хочемо, щоб парламентська асамблея ОБСЄ ще більше зміцнила єдність щодо тиску на країну-агресора.
Примітно, що створення нашої делегації збіглося з візитом президента Парламентської асамблеї ОБСЄ Ілкка Канерви в Україні. Ми всі з ним познайомилися і прямо на першій зустрічі підняли ряд серйозних питань. Наприклад, в даний момент Російська Федерація готує серйозну провокацію, включивши в свою офіційну делегацію представника від Криму, тим самим порушивши всі міжнародні норми. Цим вони намагаються легітимізувати анексію півострова, що моментально завдасть значної шкоди та іміджу Парламентської асамблеї ОБСЄ. Можу відзначити злагоджену роботу нашої щойно створеної делегації, Комітету з міжнародних справ і МЗС – ми офіційно запустили процедуру позбавлення пані Ковітіді (представник від Криму) повноважень члена російської делегації. Наша інформація була моментально сприйнята керівництвом асамблеї і в найближчі дні буде вжито низку дій, щоб провокація з боку РФ не вступила в дію. За нашою інформацією, переважна більшість делегацій підтримують позицію України, але є кілька країн, які підтримують позицію Росії. Для нас це незрозуміло, тому що ми в Україні боремося не тільки за себе, але і за весь цивілізований світ.

У ПАРЄ спочатку розклад був на боці Росії, яка добре попрацювала з делегатами, щоб їй повернули право голосу. Але, в підсумку, її плани рухнули в останній момент. Яку роботу ведуть росіяни в ОБСЄ?

Основна щорічна сесія ОБСЄ відбудеться влітку в Гельсінкі – саме там будуть прийматися серйозні рішення. Зимова сесія носить більше інформаційний та підготовчий характер. Перші результати аналізу показують, що переважна більшість делегацій на нашому боці, проте недооцінювати суперника не можна.
І, до речі, щодо провокації з пані Ковітіді, позиція української делегації була одноголосною, хоча в її складі є і представники «Опозиційного блоку».

Які практичні результати може мати віденська сесія, якщо ніяких резолюцій на ній прийнято бути не може?

У сучасному світі нічого не робиться сьогодні на завтра і дуже багато варіантів рішень будуть обговорені вже зараз. У Відні ми закладаємо фундамент того, що з’явиться в Гельсінкі у вигляді тих же резолюцій. Крім того, у Відні будуть проведені спеціальні дебати щодо ситуації в Україні.

Чи може російська делегація бути позбавлена права голосу в ОБСЄ за аналогією з ПАРЄ?

Гадаю, що в ПА ОБСЄ це поки не зовсім можливо.

Виштовхування Росії з європейських інституцій у нас, зрозуміло, сприймається як перемога, але є думка, що така ізоляція Кремля аж ніяк не сприяє дипломатичному врегулюванню військового конфлікту.

Це не ізоляція, а міжнародна єдність по відношенню до агресора. Звичайно, найправильніший шлях – це діалог. Але його можна вести тільки тоді, коли тебе слухають і чують. А зараз на наші дипломатичні зусилля щодо досягнення миру, інша сторона відповідає гарматами і «градами».

Результати переговорів світових лідерів на цьому тижні вплинуть, в тому числі, на зміст сесії ПА ОБСЄ?

Звичайно, вплинуть. Взагалі, я з дуже обережним оптимізмом оцінюю ці переговори. Причому, ви ж розумієте, що всі проблеми – в Москві, де все вирішується в одному кабінеті. Ми налаштовані на світ, а вони – ні. Будь-який процес можна розвивати, коли є довіра. А її до тієї сторони, скажімо дипломатично, практично не залишилося.

«Протести в Росії будуть набагато могутніші, ніж у нас»

Ви – людина, яку пов’язують з Президентом багато років знайомства. Часто кажуть, що Порошенко зіткнувся з проблемою відсутності команди – все-таки і свою політсилу створювати, і підбирати чиновницькі кадри йому довелося на ходу. Тому він змушений просто довірятися людям, яких знає особисто і знайомий по бізнесу, – звідси і така кількість інвестбанкірів у владі. Ви визнаєте таку проблему?

Категорично не згоден, що у Петра Олексійовича не було команди. Нагадаю, що починаючи з 2010-го року, в нашій державній управлінській машині почалися незворотні процеси – корумпованість, вибудовування вертикалей, «годівниць», інституту «смотрящих» … Майдан виступив проти цього. Після перемоги гостро стало питання – як реформувати цю систему і принести в неї свіжі думки. Ось чому люди з бізнесу прийшли у владу. Це дуже правильний крок, як і запрошення іноземців. Та й іноземці це досить умовні, адже та ж Наталя Яресько багато років працювала в Україні. Навіть від недругів я чув масу позитивних відгуків про неї , як про професіонала. Але ключові проблеми знаходяться на середньому рівні чиновників. Переважна більшість міністрів зіткнулися із саботажем багатьох правильних речей. Також, давайте не забувати і про те, скільки у нас агентів Кремля, який категорично не зацікавлений, щоб українці жили добре. Хороше життя українців призведе до падіння режиму в РФ. Покращення життя українців, у яких немає ні нафти, ні газу, відразу ж викличе питання у росіян до власного керівництва. І у них протести будуть набагато могутніші, ніж у нас.

Про агентів Кремля ми давно чуємо. А що – для позбавлення від них було недостатньо часу чи вони настільки глибоко законспіровані?

Якщо 23 роки у нас це вживання відбувалося з різним ступенем активності, неможливо за декілька місяців все це вичистити. Але не забувайте, що агенти Кремля – тільки одна з причин саботажу реформ. Друга – корупція, особливо з урахуванням того, що корупційні елементи не просто придумувалися минулою виконавчою владою, а й законодавчо закріплювалися. І це зараз часто заважає правоохоронним органам.

То поміняйте закон, а то складається повне враження, що ці діри в законодавстві дуже навіть вигідні новій владі.

Для перемоги над корупцією потрібен час. У мене постійно з собою передвиборча коаліційна угода – подивіться, скільки вже зроблено. Я ось є представником Комітету з питань національної безпеки і оборони, і давайте візьмемо цю сферу – зроблені зміни у відношенні РНБО, розпочаті процеси реформ в Міністерстві оборони, прийняті закони, які стосуються посилення національної безпеки. У травні-червні у нас армії практично не було, а подивіться, зараз вона боєздатна і б’ється з агресором. Ось багато критикували створення Міністерства інформаційної політики, але воно реально необхідне …

Тобто, його створили не тільки тому, що Порошенко хотів працевлаштувати кума?

Юрій Стець міг отримати практично будь-яку позицію, але пішов на найвідповідальніший ділянку.

І які перші результати роботи цього міністерства?

Наведу тільки один приклад – на Донбасі зараз вдалося розгорнути і навіть прорекламувати FM-мовлення, яке покриває окуповану територію і постійно транслює проукраїнські новини, зібрані через нашу кореспондентську мережу. І зроблено це завдяки чіткій координації зусиль депутатів нашої фракції, обласної адміністрації, Нацради з питань телебачення і радіомовлення та Міністерства інформполітики. До речі, у росіян є чітка установка на знищення будь-яких передавачів, які можуть транслювати сигнал українських радіо і ТБ каналів на окуповану територію.

«Недбайливі постачальники в зону АТО отримуватимуть від трьох до семи років»

Комітет з нацбезпеки і оборони зараз – один з ключових. Які особливості його роботи у воєнний час, враховуючи, що там зібралося багато колоритних особистостей і часто обговорюються питання, що зачіпають військову таємницю?

Конструктивні суперечки постійно відбуваються , але їх не може не бути , бо у нас такі депутати як Береза, Ярош, Тетерук, Тимчук, Семенченко …

Льовочкін

Комітету вдалося вибудувати дуже щільну роботу з Міноборони, Нацгвардією, Службою зовнішньої розвідки, Оборонпромом. Керівники цих структур постійно приходять на засідання і ми намагаємося не тільки критикувати, але й чути їхні побажання.
Ви ж пам’ятаєте, яка була битва за бюджет. Так от не в останню чергу, завдяки злагодженій роботі всіх членів комітету , оборонний бюджет вийшов таким значним. У нас йде робота з волонтерами, без яких ми не уявляємо проведення АТО, – ми проводимо круглі столи з ними на постійній основі. І є реальні результати – та ж проблемна канадська «гуманітарка» в порту Одеси була проведена спільними діями волонтерів, військової прокуратури, контррозвідки, служби військового правопорядку, прикордонників … І на даному етапі ми не дали жодного шансу її вкрасти.

Також серйозно була поставлена проблема якості поставок в зону АТО – форми, взуття, зброї, техніки … Разом з волонтерами ми розробили законопроект 1793, який отримав високі оцінки профільних комітетів. Якщо зараз у недбайливого постачальника є можливість відбутися штрафом і дрібними покараннями, то далі все буде чітко і конкретно – від трьох до п’яти або від п’яти до семи років. Всі, хто поставляє неякісну продукцію в зону АТО, через що гинуть люди, повинні чітко розуміти ступінь своєї відповідальності.

Скажіть чесно як людина, що має доступ до військової таємниці, – реальна ситуація в зоні АТО і офіційні прес-релізи сильно відрізняються?

Зараз же епоха Інтернету – нічого не приховати. Однак в умовах складної оперативної обстановки будь-які повідомлення необхідно оцінювати по закінченню певного проміжку часу.

Але не може не виникати запитань, коли штаб АТО рапортує про сотні убитих бойовиків і одиниці загиблих українських солдатів.

Скажімо так – за моєю інформацією, такі дні дійсно трапляються. Але, природно, не кожен день.

«Відсоток підтримки України серед бізнесу на Донбасі був завжди вищим, ніж серед звичайного населення»

Повернемося до парламенту. Зараз знову вихлюпуються назовні суперечності партнерів по коаліції (взяти хоча б призначення нового Генпрокурора). Не пробували їх приховувати в такий непростий час?

А навіщо їх приховувати? Йде дуже конструктивна робота між фракціями коаліції, але не забувайте, що зараз ключовою є швидкість прийняття рішень. А це іноді прийняття практично з коліс.

Але ці суперечки виливаються в те, що сторони обзивають один одного «олігархічною фракцією» і «посіпаками Льовочкіна».

Є особисті позиції депутатів, але коаліція єдина. Існують якісь зовнішні прояви, а є статистична ефективність роботи – переважна більшість найважливіших законів були прийняті коаліцією, хоча за багатьма з них були різні думки.

Але це коаліція, а Кабмін, де призначення проводилися за квотами?

Квот як таких не було, був принцип – запросити професіоналів.

Демчишин (міністр енергетики) – професіонал? Його в уряд кликав НЕ Яценюк, а Порошенко, і ми бачимо, до яких конфліктів це призводить.

Я розмовляв з дуже багатьма технічними фахівцями в цій сфері і всі говорять про те, що припинилися віялові відключення, є тепло в будинках … Це досягається надзвичайно важкій ціною різних угод. Є другий шлях – не підписувати їх і отримати віялові відключення і холод у квартирах.

Артур Герасимов

Питання ж не в самій покупці електроенергії в Росії, а в складених контрактах. Єханурова теж свого часу звинувачували в каламутному контракті з «Росукренерго», а він одне відповідав – газ таки є, чого ще треба?

Не можна порівнювати той час з військовим.

Тим більше – ставити на ключовий пост людини, якого ніхто не знає в галузі.

Може, й добре, що ніхто не знає – хороший управлінець всюди розбереться. Я не знаю Демчишина особисто і не є великим фахівцем в енергетиці, але мої зустрічі з людьми з галузі показали, що зараз додаються неймовірні зусилля, яких ми не бачимо. А ідеальна робота міністра – коли його не видно і не чутно, але все крутиться і працює.

Ви соціолог за фахом. Чи не моніторите зараз ставлення до нової влади на Донбасі?

Президентські зусилля із забезпечення миру дуже позитивно оцінюються людьми на Донбасі.

Ну, що значить «позитивно»? Зусилля і Мінські угоди – це одне, але стріляють-то все одно.

Послухайте – ми ж об’єктивно знаємо, хто і куди стріляє. У членів нашого комітету розписані відрядження на передову, де ми розмовляємо з солдатами, бачимо реальні бліндажі, окопи, техніку. І хлопці на передовій мені розповідали, що бачили своїми очима – з того боку виїжджає САУ, проводить вісім пострілів у бік Донецька, два в нашу – і тікати. А потім приїжджають до своїх кураторів і звітують, що випустили десять снарядів по українцях.

Який вплив на Донбасі зберігає зараз стара еліта?

Я дуже радий, що зараз на Донбасі повним ходом виходить на перший план нова генерація людей – проукраїнських патріотів.

Я маю на увазі території, які Україна зараз не контролює.

Складно сказати з приводу конкретних прізвищ, але, думаю, багато людей зі старої влади дуже хочуть, щоб їхній вплив на цих територіях зберігся і навіть посилився.

Відповідає дійсності, що Захарченко – частково людина Ахметова?
У мене немає такої інформації.

Правда, що населення на фронтових і прифронтових територіях настільки втомилося і озлоблене, що в будь-якому випадку буде негласно підтримувати тих, у кого буде реальна влада – будь-то Україна або «народні республіки»?

Це неправда. Що таке реальна влада – можливість розстріляти вашу сім’ю, забрати машину і квартиру? Люди будуть підтримувати тих, хто принесе їм мирне життя. Люди зі Сніжного, Тореза до останнього часу приїжджали в Слов’янськ, Краматорськ і бачили нормальні вулиці з перехожими, що працюють магазини, банкомати, школи. І злам у свідомості відбувався серйозний, особливо на тлі того, що діється на окупованій території.

А брехлива пропаганда РФ проти Західної України? У січні близько п’ятисот дітей з Донецької та Луганської областей поїхали на Різдво в Івано-Франківську область – вони приїхали з захопленням від того, як тепло їх приймали.

А я вам інший приклад наведу – губернатор Кіхтенко заявляв, що 40% жителів Дебальцевого перейшли на бік бойовиків.

Я не чув цієї заяви, але, по-моєму, ці цифри завищені. Коли населенню дали можливість евакуюватися як у бік Краматорська, так і в бік Донецька, 95% поїхали в бік Краматорська.

Куди зараз платяться податки підприємства, які погано-бідно працюють на територіях, контрольованих терористами? І туди, і сюди?

Наскільки мені відомо, більшість підприємств, що діють на окупованих територіях Донецької області, намагаються перереєструватися на територію України і платити тут податки. Їхні власники прекрасно розуміють, що окупація – це тимчасове явище і рано чи пізно на цих територіях будуть українські прапори і український порядок.

А ви оптиміст.

Соціологічні дослідження показували, що відсоток тих, хто підтримує Україну серед бізнесу на Донбасі був завжди на порядок вище, ніж відсоток серед звичайного населення.

Ви були пов’язані з Фондом Громадська думка, який має непряме відношення до пана Суркова. Що вам відомо про його роль у врегулюванні конфлікту на Донбасі?

Я з Сурковим не знайомий і не знаю, що він робить. «ФОМ-Україна» – це автономна українська організація, яка чітко працювала в інтересах України. Але ті методологічні підходи, які привніс російський партнер, були дуже сучасними і науково продуманими. Після обрання я вийшов зі складу засновників цієї компанії.

Павло Вуець,  “Главком”