спиваковский

Часи архаїчного фінансування вищої освіти добігають кінця – Олександр Співаковський

20 травня в Комітеті Верховної Ради України з питань науки і освіти відбулись слухання на тему: “Про підготовку проекту закону України “Про освіту”:концептуальні засади”. Перший заступник голови комітету Олександр Співаковський (фракція Партії «Блок Петра Порошенка») висловив деякі зауваження до запропонованого проекту.

«На мою думку, запропонований документ відображає старе уявлення про освіту в плановій системі, яка має архаїчну структуру. В епоху, коли іде дуже швидке оновлення знань, раз на два роки оновлюються технології, вчитель втратив монополію на знання, а студенти та учні отримали необмежений доступ до інформаційних ресурсів,  -  ми маємо готувати новий закон, який має інноваційний характер», – зазначив Олександр Співаковський.

Народний депутат зазначив, що частина нового закону, яка стосується дошкільної освіти та початкової і середньої освіти, має бути повністю соціальною, а положення про вищу освіту кардинально змінені: «Держава має на 100% оплачувати роботу шкіл та вчителів. Але в зоні вищої освіти, там де з’являється дві важливіших складових – це наука і інновації – , потрібно реалізувати новий підхід, який пов’язаний з формування мотивації людей, які отримують освіту».

«Доступ до вищої освіти –  це створення можливостей для людей. Держава має забезпечити максимальний доступ людей до вищої освіти. А університети, виконуючи свою функцію селекції, мають реалізовувати не просто процес навчання та отримання дипломів, а забезпечувати студентам процес капіталізації. Процес отримання диплому – це визнання державою академічних успіхів. Що стосується професіональної ліцензії – це визнання роботодавцем можливості людини реалізувати свою професіональну компетентність. Якщо ми ці речі розділяємо, ми маємо відійти від діючої системи фінансування ВНЗ, коли університети отримують від держави гроші незрозуміло на які цілі, і ректори одноосібно ними розпоряджаються», – зазначив Олександр Співаковський.

При отриманні вищої освіти, за словами депутата, у студентів має з’являтися персоніфіковане право доступу до відповідних фінансових інструментів. Це можуть бути бюджетні гроші, або фінансові гарантії уряду з відсотками, або без відсотків, або так зване гібридне фінансування, коли студент отримує доступ до різних фондів і має можливість фінансувати свою освіту з різних джерел. «Це невід’ємне право відходить від архаїчної системи знеособленого фінансування. Зараз ані держава, ані студент не знають, скільки коштує його навчання. Цим користуються чиновники від освіти, які розпоряджаються грошима на освіту студента так, як вважають за потрібне», – відмітив депутат.

На думку Олександра Співаковського, законопроект про вищу освіту має бути суттєво доопрацьований. «На мою думку, в суспільстві є суттєві зауваження до системи освіти, в тому вигляді, в якому вона є. Мій виступ не всім сподобався. Особливо ректорам, яким подобається архаїчне фінансування. Я розумію, їм подобається витрачати кошти на власний розсуд. Але цей час закінчується. Студент, користуючись доступом до фінансових інструментів, має платити за навчання. А ректор має звітувати за прозорими механізмами витрачання наданих державою коштів. Тоді система освіти буде ефективною», – сказав він.

custom essay writing service writing college essays custom essay service buy an essay research paper writer buy an essay college paper write my paper for me cheap essay writing case study help do my essay buy research papers writing a case study college essay writer essay writer help professional writing college essay writers