dc0b63c2efda3e400cacbaf5378133c1

Геращенко: відмова реєстрації російських спостерігачів не суперечить міжнародним зобов’язанням України у сфері вільних та демократичних виборів

Про це  Перший заступник Голови Верховної Ради Ірина Геращенко написала на сторінці у Facebook, коментуючи ситуацію із забороною наглядати за виборами в Україні представникам РФ. Парламентар наводить приклад виборів президента Росії, де теж була обмежена кількість спостерігачів від ОБСЄ.

«Встановлені РФ в 2007 і 2008 роках обмеження на кількість спостерігачів БДІПЛ призвели до того, що Бюро було позбавлено можливості взагалі спостерігати за російськими виборами. Й нічого, передачу Путіним президентського трону Мєдвєдєву, щоб трохи посторожив, і Держдуми в РФ визнали.

З 2011 року Бюро направляло спостерігачів за виборами в РФ в дуже незначній кількості, узгоджених з РФ», – нагадала політик та додала, що на президентських виборах 2018 р. в РФ було акредитовано 80 спостерігачів на довгостроковій основі і 420 – на короткостроковій.

«Враховуючи географічний масштаб РФ – це смішні цифри. Україна ж ніколи не обмежувала БДІПЛ і інші міжнародні інституції в кількості спостерігачів», – підкреслила вона.

«Очікується, що на президентських виборах в Україні буде майже 900 спостерігачів БДІПЛ (що на третину більше, ніж на президентських виборах в РФ 2018), до яких приєднаються спостерігачі від ПА ОБСЄ, ПАРЄ, Європарламенту, ПА НАТО», – зауважила політик.

За її словами, “відмова реєстрації російських спостерігачів не суперечить міжнародним зобов’язанням України у сфері вільних та демократичних виборів. Росіяни є представниками визнаної на законодавчому рівні держави – агресора та окупанта , ця позиція України повністю відповідає положенням пункту 8 Копенгагенського документа ОБСЄ щодо необхідності дотримання національних законів у питанні міжнародного спостереження за виборами» та додала, що це не суперечить також положенням Декларації принципів міжнародного спостереження за виборами і Кодексу проведення міжнародного спостереження за виборами 2005 року, яку підтримали більше 20 міжнародних організацій та інститутів.

Крім того, Ірина Геращенко нагадала, що є чимало прецедентів неучасті в спостереженні за виборами громадян іншої сторони конфлікту (Арменія/Азербайджан, РФ/Грузія, Кіпр/Туреччина, Македонія/Греція), де вибори відбуваються і визнаються всім світом.