ukrainskiy_flag_sudno

Ірина Фріз : Законом про прилеглу зону Україна зможе збільшити територію контролю на Чорному морі удвічі

Сьогодні на ранковому засіданні Верховна Рада 238 голосами «за» підтримала за основу проект Закону про прилеглу зону України (реєстр. №8361). 

«Даний законопроект дозволить встановити прилеглу зону України у 24 морські милі на Чорному морі. Закон створить підстави для суттєвого скорочення контрабандного трафіку у Чорному морі, попередить випадки порушення державного кордону, позитивно вплине на безпекову ситуацію в регіоні та забезпечення економічного суверенітету України. Це дасть змогу більш ефективно захищати національні інтереси України»,- зауважила під час обговорення законопроекту автор документу, народний депутат фракції Партії “Блок Петра Порошенка”  Ірина Фріз.

Парламентар підкреслила, що прилегла зона, згідно з міжнародними нормами, не є ані зоною суверенітету, ані зоною юрисдикції. Втім, ця зона є тією ділянкою морського простору, де будь-яка прибережна держава може здійснювати обмежений контроль для запобігання порушенням чи для покарання за порушення певних правил (митних, фіскальних, імміграційних та санітарних). 

«Таким чином, можна сказати, що де-факто цим Законом Україна зможе збільшити територію контролю на Чорному морі удвічі»,- додала вона.

Також Ірина Фріз наголосила: «Така можливість передбачена Конвенцію ООН з морського права 1982 року, яку Верховна Рада ратифікувала у червні 1999 року. 55 країн вже визначили  у своєму законодавстві прилеглу зону у 24 морських милі. Зараз ми можемо стати 56-ою країною, що реалізує таке право, згідно з Конвенцією 1982 року (Росія це зробила ще у 1998 році). Маю зазначити, що аналогічні ініціативи останні 15 років блокувалися проросійськими силами в нашому парламенті».

Також політик наголосила на тому, що вкрай важливою нормою, що пропонується Законом, є те, що у прилеглій зоні усім суднам, за виключенням катерно-корабельного складу ВМС України та Центрального органу виконавчої влади, що здійснює функції охорони державного кордону України, забороняється відключення автоматичної ідентифікаційної системи (АІС). 

На переконання народного депутата, це дозволить встановити прозорість в акваторії Чорного та Азовського морів, ефективно контролювати рух суден, запобігати численним фактам відключення АІС для здійснення порушниками незаконних заходів в закриті порти Криму, а також здійснення незаконної перевалки вантажів у морі на шкоду національним інтересам України.

Резюмуючи свій виступ, Ірина Фріз зауважила: «Без прийняття цього закону Україна не може здійснювати зазначеного вище контролю.Законопроект розроблений та погоджений з Міністерством закордонних справ, Міністерством юстиції, Державною прикордонною службою та Міністерством оборони».