фріз

Ірина Фріз

Міністерство ветеранів має стати “єдиним вікном” для героїв війни

Фракція БПП висунула на посаду міністра у справах ветеранів нардепа Ірину Фріз

- Для чого Україні потрібне Міністерство ветеранів? І що це взагалі таке?

- Я вважаю, що Міністерство ветеранів – це, в першу чергу, державний менеджмент, запроваджений у більшості країн, яким довелося пізнати війну. Робота Міністерства ветеранів має, в першу чергу, унеможливити корупційні прояви, скоротити час надання послуг, а також забезпечити чесний та прозорий розподіл ресурсів між ветеранами, які їх потребують.

Четвертий рік Україна протистоїть російській агресії. Сотні наших воїнів повертаються з фронту у мирне життя. Багато з них отримали поранення. Практично всім потрібна психологічна, медична, соціальна та суспільна підтримка. А ще їм треба швидко вирішувати питання, за які відповідають різні міністерства і служби (Міноборони, Мінсоцполітики, МВС, і так далі).

Статус та можливості Служби у справах ветеранів не дозволяють ефективно вирішувати ці питання. Ветерани тижнями без результатів оббивають пороги різних кабінетів. Служба не має реального голосу і впливу у виконавчій гілці влади. Це не працює. Міністерство ветеранів по суті має стати “єдиним вікном” для вирішення цих проблем. Захищати ветеранів і лобіювати їхні інтереси на усіх щаблях влади.

- Чи не вважаєте Ви, що Міністерство ветеранів має очолити ветеран?

- В разі мого призначення на цю посаду, в міністерство прийде не одна людина. Це буде команда, кістяк якої будуть складати, в першу чергу, ветерани, військові та цивільні фахівці із основних векторів реформ. І, звичайно, ми будемо активно співпрацювати із іноземними партнерами, переймаючи світовий досвід. Себе я бачу в ролі державного менеджера, який буде координувати та направляти відповідні процеси реформ. Вважаю, що моя підготовка та професійний досвід, а також тісні контакти з армією, іншими силовими структурами та західними партнерами, відповідають поставленим завданням.

- Ви не маєте жодного відношення до АТО чи проблем ветеранів, чому Ви йдете на цю посаду?

- Я працюю в парламенті і входжу до складу Комітету Верховної Ради України з питань національної безпеки і оборони. Основний напрям моєї роботи як депутата – це питання розвитку армії, інтеграція до НАТО та вирішення різноманітних проблем людей у формі. За останні роки мій найбільш активний напрям роботи, як народного депутата України, проходить по лінії МО, Генштабу та НАТО. Моє прізвище відоме тим, хто захищав і захищає Батьківщину у війні з Росією. І на Заході, і в Москві добре знають мою непримириму позицію по Росії.

- Чи не вважаєте Ви, що нове Міністерство стане ще одним “мертвим” органом?

- Є така приказка: “Як нічого не робити, то нічого й не буде”. Якщо ми будемо “рубати” ідеї, які апробовані в усьому світі, на початковому етапі їх створення, то ми не досягнемо жодного результату. Я розумію всі ризики, тому своїм завданням на посаді міністра бачу створення умов за яких ніхто не зможе сказати, що Міністерство не працює. І головне, як перший кандидат на цю посаду я працюватиму над тим, щоб створити дієву модель яка працюватиме не залежно від персоналії будь-якого прийдешнього міністра.

- Навіщо створювати нове міністерство, можливо краще налагодити роботу системи?

- Є світовий досвід, який демонструє ефективність структури відповідного Міністерства при схожих соціальних умовах. Ми хочемо створити єдиний центр вирішення проблем ветеранів замість десятків державних “точок”, які слабо координуються між собою. Наголошую: створення міністерства – це дебюрократизація системи. Ми створимо “єдине вікно” для ветеранів для того, щоб спростити комунікацію та процес вирішення проблем.

- Чим міністерство буде відрізнятися від держслужби у справах ветеранів?

- Створення міністерства – це не самоціль. Питання в створенні зручного та ефективного механізму по вирішенню проблем, “єдиного вікна” для всіх ветеранів та органу, з яким на рівних зможуть співпрацювати зовнішні донори та відповідні державні зовнішні партнерські структури. Простої зміни вивіски не буде. Ми створимо по західним лекалам ефективний механізм, який запрацює і допоможе сотням тисячам людей. Різниця буде в результатах та ефективності.

- Нове міністерство замкне на себе всі фінансові потоки по ветеранам, це велике поле для корупції, які запобіжники від цього Ви бачите?

- Запобіжники в рамках демократичного контролю встановлює Верховна Рада. Крім того, існує дієвий та пильний громадський контроль та антикорупційна інфраструктура зі спеціалізованих органів та судів. Також в механізми роботи міністерства будуть закладені антикорупційні запобіжники у вигляді щомісячної звітності, створення з перших днів існування опекунської/громадської ради з боку ветеранів. Я звикла чітко виконувати фронт робіт за які несу відповідальність і працювати на результат.

- Яким чином буде налагоджена соціальна адаптація ветеранів, адже це зараз першочергове питання?

- Це одне з першочергових питань, які будуть розглядатися у разі обрання мене міністром. На основі західних стандартів ми презентуємо суспільству стратегію діяльності міністерства, план дій, завдання та дорожню карту її впровадження. Це будуть конкретні кроки з урахуванням найкращого іноземного досвіду. Особисто я маю бачення цього процесу, але озвучувати його без відповідної роботи з ветеранами, не бачу сьогодні змісту.

- Які першочергові реформи у ввіреному Вам секторі Ви бачите?

- Створення єдиного вікна по вирішенню проблем ветеранів, замість десятків інституцій, які “відфутболюють” людей; дієві програми по соціальній адаптації та медичній реабілітаціі, на основі як світового досвіду, так і найкращих ефективних кейсів народжених вже в Україні за останні 2 роки; єдиний державний електронний реєстр ветеранів; новий закон про ветеранів; онлайн-кабінет для кожного ветерана.

- Як плануєте це здійснювати?

Моя функція – це роль державного менеджера, який координує процес реформування і несе політичну відповідальність за реалізацію.

Я усвідомлюю, що до наступних виборів не так багато часу, тому ставлю собі завдання-мінімум: створити структуру Міністерства і систему запобіжників, які не дозволять будь-якому іншому міністру зловживати ресурсами та можливостями. Ті, хто мене знає, розуміють: я готова працювати для результату у режимі 24/7. Шлях здолає той, хто йде, але ми здатні це якісно зробити, якщо будемо єдині. Це наш суспільний борг перед ветеранами, які захистили нашу Незалежність. Ми маємо захистити їх в мирному житті, як би це парадоксально не звучало.

- Які плани щодо співпраці з міжнародними партнерами?

- Це один з головних напрямків діяльності. Активна співпраця з міжнародними партнерами, фундаціями та організаціями, зокрема структурами НАТО. Ми вже маємо попередні домовленості про зустріч щодо обговорення напрямків роботи з представниками трастових фондів НАТО, канадськими структурами, німецькими та США. Але міжнародні партнери хочуть бачити адекватну структуру, з якою можна співпрацювати і яка буде нести відповідальність за якісну реалізацію спільних програми та проектів.

Depo.Влада, Казимир Сливка