19212859_772660749583427_542876103_o

Олександр Співаковський: Потребує перегляду і вдосконалення механізм фінансування гірських закладів освіти

Про це, за підсумками виїзного засідання Комітету Верховної Ради України з питань науки і освіти в Івано-Франківську область на тему «Гірська загальноосвітня школа: стан, проблеми, перспективи розвитку (на прикладі Івано-Франківської області)», яке відбулося 14 – 15 червня, повідомив Перший заступник Голови Комітету, народний депутат України фракції Партії «Блок Петра Порошенка» Олександр Співаковський.

Він розповів, що сьогодні в Україні (в чотирьох областях, 27 районах) функціонує 535 загальноосвітніх навчальних заклади, яким, відповідно до чинного законодавства, надано статус гірських.

19206102_787541984760673_276028092_n

«В них навчається понад 78 тисяч учнів, що становить відповідно 3,2 та 2,0 відсотки від їх загальної кількості в державі. Зокрема, в Івано-Франківській області працює 697 загальноосвітніх шкіл, з них 245 в гірській місцевості. В гірських школах велика кількість малокомплектних шкіл і класів-комплектів, що утруднює як роботу вчителів, так і негативно відбивається на якості знань учнів», – відзначив Співаковський.

Він також звернув увагу на відсутність стратегії розвитку сільських територій, конкретних планів урізноманітнення видів діяльності у гірських населених пунктах, відсутність місцевого партнерства щодо розвитку села і школи утруднюють розвиток останньої.

«Потребує свого перегляду і вдосконалення механізм фінансування гірських закладів освіти. Так, чинний формульний розрахунок утримання одного учня у школі навіть не забезпечує виплати в повному обсязі заробітної плати педагогічним працівникам….В окремих населених пунктах є необхідність у капітальному ремонті дорожнього полотна для безпечного перевезення учнів до місць навчання. Потребує поповнення і оновлення парк шкільних автобусів, в тому числі й автобусів підвищеної прохідності.

19113706_723472634491742_8429035093026447448_n

У цих умовах тематика нашого засідання є вкрай актуальною. Ми ставимо за мету: в умовах, коли в державі здійснюється процес реформування освітньої галузі, вкрай необхідно привернути увагу вищого законодавчого органу, органів державної виконавчої влади та місцевого самоврядування усіх рівнів, науковців, педагогів-практиків, громадськості до проблем розвитку освіти в гірській місцевості, максимального збереження мережі загальноосвітніх навчальних закладів, їх наповнення навчальним обладнанням, забезпечення рівного доступу до якісної освіти, збереження унікального досвіду народних промислів, притаманних лише цій місцевості, та ряду інших проблем, що виникають у процесі децентралізації влади тощо», – підкреслив Співаковський.

У цьому контексті парламентар покладає велику надію на співпрацю із освітянами.

“… існує надзвичайно велика необхідність отримання від освітян, які працюють безпосередньо на місцях, конкретних пропозицій до проекту Рішення Комітету, почути їх відношення до тих, чи інших норм, закладених у проекті, адже саме практики можуть надати вичерпну і правдиву експертизу. Сподіваємося, що за результатами нашої спільної роботи будуть віднайдені шляхи вирішення існуючих проблем та підготовлені конструктивні пропозиції, спрямовані на покращення ситуації в гірській загальноосвітній школі”, – резюмував Олександр Співаковський.