_DSC4187

Ірина Фріз

Ірина Фріз: В ЗС РФ з’явився новий рід військ з чітко визначеними завданнями, який поєднує у собі інформаційні та кіберзавдання

Народний депутат фракції Партії «Блок Петра Порошенка», голова підкомітету з питань безпеки державних інформаційних систем Комітету  з питань національної безпеки і оборони  Ірина Фріз на своїй сторінці в Facebook розповіла про нові тeндeнції російської пропаганди.

За приклад депутат прокоментувала заяву міністра оборони РФ Сергія Шойгу під час виступу в Держдумі Росії про те, що у військовому відомстві країни-агресора створені війська інформаційних операцій.

«При цьому він зазначив, що ці підрозділи «значно ефективніші та сильніші» за управління, що в структурі МО займалося контрпропагандою. За його словами, «пропаганда має бути розумною, грамотною та ефективною».

Тепер по суті. В першу чергу, сама заява Шойгу має зняти всі сумніви наших партнерів в Європі: міністр оборони РФ підтвердив, що Кремль проводить інформаційні операції за кордоном, впливає на суспільну думку в інших країнах, політичні переконання, процеси та інформаційні системи.

Кажучи про «управління», Шойгу, очевидно, порівнював інформаційні війська з так званим Сьомим управління Генштабу РФ, що займалося свого часу питаннями спецпропаганди з метою протистояння інформаційному впливу ззовні», – відзначила Фріз.

Вона також зауважила, що на відміну від діяльності 7 Управління ГШ, сучасне МО РФ переходить від оборонної стратегії в інформаційному протистоянні до наступальної.

«Саме це може слугувати обгрунтуванням тому, що РФ іде шляхом створення окремих військ, а не відродженням Управління в структурі ГШ.

Виступ Шойгу дає підстави робити висновки про те, що проведення інформаційних операцій є комплексним завданням, що виходить за межі використання інформаційних військ. За результатами навчань «Кавказ-2016» відомо, що до інформаційних операцій (ІПСО) залучалися так звані війська інформаційних операцій, головне оперативне управління ГШ, підрозділи РЕБ, центри інформаційного протиборства у військових округах.

Виникає питання: чим сьогодні є інформаційні війська РФ? Скоріш за все під інформаційними військами Шойгу має на увазі підрозділи ІПСО, що входять до Сил спеціальних операцій РФ. Втім, вони не мають статусу роду військ і малоймовірно, що Шойгу дозволив собі його викривлення або помилкове визначення заради прикрашання. Тож однією з версій може бути виділення підрозділів ІПСО з ССО РФ в окремий рід військ. Це могло бути зроблено через отриманий досвід в Україні та Сирії, де робота ІПСОшників проводилася окремо від підрозділів «directactions» (тобто бойових груп, спецназу). В такому випадку, в ЗС РФ з’явився новий рід військ з чітко визначеними завданнями, який, скоріш за все поєднає у собі інформаційні та кіберзавдання», – підкреслила Фріз.

Крім того, депутат зазначила, що завдання з проведення ІПСО виконують одразу структури ГШ ЗС РФ та ФСБ РФ.

«Таким чином, поява інформаційних військ посилює потенціал оборонного відомства в цій сфері. Оскільки за час існування ІПСО відбулася еволюція методів та засобів роботи, дуже сумнівно, що російські інформаційні війська будуть працювати виключно військовим ресурсом та виключно у військових операціях. Це значить, що вони будуть топтатися на одному полі з відповідними підрозділами ФСБ та СВР РФ в операціях за кордоном.

Виникає питання: навіщо виводити підрозділи ІПСО з структури ССО, особливо беручи до уваги те, що гібридні російські операції за кордоном часто мають силовий компонент (Україна, Сирія, Чорногорія тощо)? Відповіддю на це питання може бути концептуальне бачення розвитку ЗС РФ її керівництвом, у випадку, якщо під інформаційними військами вони розуміють створені в травні 2014 року кібервійська. Саме тоді джерела у МО РФ вказували на «інформаційне протиборство», як одне з їх завдань».

«Це найбільш вірогідне пояснення сутності заяви Шойгу. Тобто, скоріш за все, Росія поєднала кібервійська з підрозділами ІПСО ГШ. Якщо підрозділи ІПСО і були залишені в структурі ССО РФ, то вони, очевидно виконуватимуть дуже обмежені тактичні функції. Зважаючи на те, що кількість спеціалістів ІПСО РФ не здатна розтягнути навіть в межах ЗС, то значення підрозділів ІПСО ССО РФ впаде до мінімума. В той же час так звані інформаційні війська у випадку поєднання з кібервійськами, отримають відносну самостійність в межах структур МО РФ, а також увійдуть в жорстку конкуренцію з відповідними структурами ФСБ РФ.

Не виключаю, що така досить потужна структура в Росії може бути використана керівництвом Міноборони у власних політичних цілях в середині країни. Адже, зважаючи на відсутність демократичної системи влади в РФ, наявність такого «монстра» створює величезне бажання скористатися його потенціалом у власних політичних амбіціях. А Шойгу бeзпeрeчно має прeзидeнтські амбіції», – резюмувала Ірина Фріз.