282495

Іван Рибак

На сьогодні проведено лише косметичну реформу Національної поліції

ІВАН РИБАК – народний депутат України. Член фракції БПП. Глава парламентського підкомітету з питань державного моніторингу довкілля. Магістр управління суспільним розвитком. Працював помічником народного депутата 4-6 скликань ВР. Керував департаментом державного екологічного моніторингу профільного міністерства. 2008-2009 рр. – радник міністра охорони довкілля. 2009-2011 рр. – обіймав керівні посади в держструктурах охорони довкілля Чернівецької області. У квітні 2014 р. його було призначено першим заступником голови Чернівецької обласної державної адміністрації

Влащенко: Сьогодні у нас у гостях народний депутат, член фракції БПП І. Рибак.

Доброго вечора, Іване Петровичу. Чому ВР не зібралася, коли сталися події в Авдіївці?

Рибак: На моє глибоке переконання, зараз серйозна ескалація в Авдіївці відбувається через те, що в США йде формування нового кабінету Трампа, і Росія, по суті, випробує на “вошивість” новий кабінет. Вони будуть очікувати реакцію від США, від європейських країн, яким чином будуть розвиватися події на глобальному рівні, на геополітичному. В Авдіївці є низка серйозних проблем, атаки протягом трьох днів здійснювалися на Авдіївський коксовим, і є питання фільтраційної станції Донецька. Чим то може закінчитися, мало хто може сьогодні відповісти, але питання формальдегідів, які можуть потрапити у водні ресурси, може мати не тільки гуманітарну катастрофу з точки зору відсутності чистої води, питної води, а взагалі питання екологічної катастрофи. Також важкі хімічні елементи можуть потрапити до довкілля, що просто після цього там декілька років жити буде неможливо.

- Що зроблено владою за три роки?

- Я не буду говорити про банальні речі – підняття заробітної плати до 3200 і про Нацполіцію.

- Давайте про банальне поговоримо. Реформу поліції не проведено, зроблено тільки патрульну поліцію.

- Насправді сьогодні зроблено тільки косметичну реформу. Насправді вона далека сьогодні від бажаних якісних показників.

- Скажіть, чи може бізнес, малий та середній, сьогодні платити податки з 3200?

- Помилки є завжди в будь-якій реформі, навіть у такій, як підняття мінімальної зарплати. Але для великого бізнесу це абсолютно ненакладно. Для малого – це дійсно накладно. На сьогодні Кабмін відреагує на звернення депутатів саме з карпатського регіону.

- А які ще перемоги є?

- Я можу говорити про екологічну сферу, в якій ми ухвалили низку законопроектів. Ми маємо дуже серйозні законопроекти, які наближують нас до європейських стандартів.

- Семерак дуже активно працює в цьому напрямі.

- Жодної ініціативи міністерства протягом цього часу саме й не було подано до парламенту.

- У вас немає співпраці?

- Співпраця є. Але то законопроекти, які подавалися або народними депутатами, або подавалися в попередні періоди. Сьогодні ці всі законопроекти ще доопрацьовуються, але ця реформа вже розпочалася.

- Подейкують, що представники агентств, що представляють інтереси Європи, пропонують грошові винагороди людям, якщо вони лобіюватимуть у публічній сфері тему закону про дозвіл вивозу лісу-кругляку з України. Чи може бути таке, що коаліція зробить такий крок?

- Мораторій на вивіз було проголосовано ще в 15-му році. З 1 січня набрав чинності мораторій на вивіз сосни. Це один із найсерйозніших законопроектів, який було ухвалено. Він дав поштовх розвитку, за статистичними даними на закінчення ІІІ кварталу минулого року, десь 10 тис. робочих місць. У ВР відбувалася зустріч з представниками єврокомісії, торгового представництва ЄС в Україні, і на нас просто відверто, не можу сказати, наїжджали, але нам показували статті Угоди про СОТ, Угоду про асоціацію з ЄС стосовно того, що ми запроваджуємо додаткові торговельні бар’єри і не даємо можливості, відповідно до тих умов, розвиватися європейському бізнесу, який було орієнтовано на нашу сировину. Ми категоричні в тому, щоб не скасовувати цей мораторій протягом 10 років, як і було закладено в самій ідеї законопроекту про мораторій на вивіз лісу-кругляку. Ми мали достатньо серйозні аргументи під час цих перемовин, тому що коли ЄС закриває очі на те, що Siemens дає свої турбіни на будівництво електростанцій росіянами в Криму, то саме тут немає партнерства. Коли ЄС пообіцяв макроекономічну допомогу і шантажує нас отими 600 млн євро, кажучи, що це буде тільки після зняття мораторію на вивіз лісу… У закордонній пресі описується, що нібито ЄС запровадить додаткове в’їзне мито на наші напівфабрикати, на наші пиломатеріали, і це теж не по-партнерські абсолютно. Якщо ви хочете нам допомогти, ви повинні насамперед дати можливість розвиватися нашій українській економіці, створити тут додану вартість і робочі місця.

- А ви вважаєте, що в сучасному світі хтось хоче комусь допомогти?

- Я вже не так наївно дивлюся на цей сучасний глобальний світ, але якщо ви вже декларуєте такі речі, то, як мінімум, ви можете в своїх апетитах трішечки піджатися, тому що якщо ці люди не будуть працювати в себе на землі, то вони поїдуть до вас працювати.

- Миття бурштину руйнує все довкілля. Завдяки чому триває вся ця історія? Якщо ми не можемо впоратися з тими бандами, то ми не держава?

- Під час ухвалення бюджету на 16-й рік у перехідних положеннях було зазначено норми, по суті, кошти в 5 млрд грн. з реалізації бурштину, які пропонувалося закласти в бюджет. А не потрапили ці кошти до бюджету, тому що тодішній уряд настояв, щоб закон про бурштин не було ухвалено. Насправді, в минулому уряді були люди, які відверто лобіювали, щоб закон щодо артілей не потрапив до парламенту.

- Яценюка вже немає. Чому закон не голосується в другому читанні?

- У нашому комітеті законопроект було доопрацьовано до другого читання, але поки немає розуміння, чи тільки державні компанії повинні будуть реалізовувати бурштин за кордон, чи це будуть і приватні біржі. Це серйозне питання: хто буде кінцевим продавцем з території України? Я вважаю, що це однозначно мають бути державні компанії, тому що ми маємо негативний приклад саме щодо лісу, де ми маємо на приватних біржах реалізацію лісу-кругляку, в тому числі на внутрішній ринок. Виникають певні монополії, певні впливи, і це негативно впливає на всю галузь.

- Хто сьогодні контролює нелегальний видобуток бурштину?

- Мені здається, це дуже багато груп. Я не вникав, бо це не мій регіон. Мене більше цікавлять проблеми на моєму окрузі. А коли ми їздимо на Волинь, на Житомирщину, на Рівненщину, то більше питань саме з проблематикою довкілля. Адже там ніхто не дотримується ніяких норм і стандартів. Якби ми ухвалили хоча б на рівні закону щодо правильного виділення цих земель під видобуток бурштину з можливістю рекультивації відповідних територій, то ситуація трошки б покращилася. Я думаю, що ті події, які відбуваються сьогодні на Рівненщині, покладають вже край нелегальному, безшабашному видобутку цього каміння. ГПУ, правоохоронці працюють над тим. Думаю, що цього року закон про бурштин буде ухвалено в парламенті.

- Що відбувається в Чорнобилі зараз?

- Торік у вересні ми ухвалили законопроект, який дає можливість здійснювати господарську діяльність безпосередньо в зоні відчуження. Саме для того, щоб мати змогу запропонувати інвесторам створити там сонячні електростанції. Але коли ми говоримо про нетрадиційну енергетику, то ті, хто лобіюють іноземні інвестиції, не хочуть розказувати людям одну цікаву річ: якщо ми запускаємо в Чорнобильську зону, навіть з дуже дешевою орендою земельних площ, ми забуваємо про те,  що зелений тариф на сонячну енергію в нас достатньо високий. Це на рівні 5,5-6 грн. І, по суті, іноземці, які інвестуватимуть у створення таких сонячних станцій, будуть вимивати з державного бюджету, з енергетичної системи кошти за кордон. Тому такі речі потрібно робити виключно для українського внутрішнього інвестора, який не вивозитиме гроші в офшори, а залишати їх тут.

- А що з безпековим рівнем станції? Хто контролює процеси, що саме звідти вивозять?

- 2014 рік – це було масове вирубування лісу в зоні відчуження. Але потім відбулася низка серйозних пожеж, і ті люди, які там працювали, позвільнялися, і сьогодні вже є подолання наслідків цих речей.

- А з чим були пов’язані пожежі?

- На моє глибоке переконання, це було замітання слідів отої діяльності, яка велась протягом останніх років у зоні відчуження. У Чорнобилі є забрудненні території, є менш забруднені, але в будь-якому разі спалювати там нічого не можна. Сьогодні ЄС з новим керівництвом  Державного агентства управління зоною відчуження створили спеціальні спалювачі для того, щоб мати змогу знищити відходи, які залишилися після отих всіх пожеж.

- А куди йшла та деревина, яку вивозили звідти?

- Згідно з журналістськими розслідуваннями за 2012-2014 рр., в тому числі ця деревина їхала й за кордон. Десь, можливо, і документи брали з державних лісгоспів, зовсім з іншого регіону. Десь, можливо, розпилювали їх на півфабрикати і вивозили. По суті, дуже багато цього лісу потрапило до народного господарства. Якщо сьогодні починати там здійснювати господарську діяльність, вона повинна бути під жорстким контролем. Не треба забувати, що 26 квітня 2016 р. президент своїм указом створив на території Чорнобильської зони Національний біосферний радіологічний заповідник. Тому, по суті, сьогодні така хаотична діяльність щодо незаконного вирубування, щодо навіть планових якихось санітарних заходів не може здійснюватися без спецконтролю. Сьогодні на території зони відчуження створено окреме державне підприємство “Чорнобильська пуща”. Відповідно, змінився керівник Державного агентства управління зоною відчуження, і на сьогодні там наводиться достатньо серйозними темпами лад.

- Ви не займалися бізнесом?

- З 2004 по 2006 рр. займався, і з 2012 по 2013 рр.

- Як вам вдалося за кілька років, що ви займалися бізнесом, стати досить багатою людиною?

- Ви вважаєте, що я достатньо багата людина? У мене дві акції “Укрічфлоту”, які я отримав, помінявши приватизаційний ваучер. А “Пивний дім” – це торгова марка, яку було зареєстровано в 2012 р. З 2006 по 2010 рр. я працював на держслужбі, і в мене була заробітна плата до 2000 дол. в еквіваленті на той час.

- У вас є запитання?

- Чому до вас бояться приходити?

- Українська політика має свою тіньову сторону, а є ряд людей, які б не хотіли, щоб всі розуміли, як вони насправді живуть. А я ставлю запитання неприємні, незручні. Але чесній людині нема чого боятися.

- Яким ви бачите українського політика в майбутньому?

- Справжні зміни почнуться тоді, коли люди будуть приходити в політику з державними амбіціями і з бажанням, щоб їхнє ім’я потрапило до підручників.  

- Чи вважаєте ви сьогоднішню зарплату народного депутата такою, яка відповідає цій посаді?

- Не можуть сенатори жити набагато краще, ніж більшість людей у цій країні. Тоді в них немає мотивів міняти це життя.

Дякую вам. 

112.ua Hard.talk